Úvod > Pro rodiče > Distanční vzdělávání

Distanční vzdělávání

Distanční vzdělávání našich „předškoláků"

Předškoláci jsou povinni se vzdělávat distančním způsobem. Distanční výuka je povinná a má legislativní oporu - § 184a školského zákona.
Od 1. 9. 2020 je povinností mateřské školy poskytovat vzdělávání distančním způsobem (domácí vzdělávání) dětem, pro které je předškolní vzdělávání povinné. Distančně se vzdělává z důvodu krizových či mimořádných opatření nebo z důvodu nařízení karantény, kdy není možná osobní přítomnost většiny (více než 50%) „předškoláků" v mateřské škole.

Distanční vzdělávání

je zvolený takový způsob vzdělávání, který bude v nejlepším zájmu dítěte a bude korespondovat s jeho schopnostmi a dovednostmi.

Rodiče budou vyzváni k distanční výuce sms zprávou na mobilní telefon, dále na emailovou adresu (pokud ji mají). Pro navázání této komunikace mateřské školy s rodiči je nutné, aby rodič, co nejdříve odpověděl a tím potvrdil informaci o distančním vzdělávání.

Naše mateřská škola preferuje vzdělávání distančním způsobem formou off-line aktivit:

• na začátku školního roku, v září, budou rodiče předškolních dětí seznámeny s pravidly distanční výuky v naší mateřské škole
  • každému dítěti, které má povinnou školní docházku v mateřské škole, rodič zakoupí pracovní sešity, které zajistí mateřská škola
  • děti s nimi budou v mateřské škole v průběhu školního roku pracovat a rozvíjet si kompetence z různých oblastí (předmatematické dovednosti, komunikativní dovednosti...)
  • pokud nastane situace, kdy bude muset mateřská škola spustit distanční výuku, dostanou tyto pracovní sešity děti domů s manuálem postupu plnění a s kontakty (tel. číslem a e-mailem) na třídní učitelku
  • další materiály (pracovní listy) předává učitelka osobně (pokud rodiče nemají email, mohou využít osobního předání v mateřské škole po dohodě s třídní učitelkou)

Částečná forma on-line aktivit:

• další materiály (pracovní listy) zasílá učitelka na emailovou adresu rodiče (e-mail nahlásit na informativní třídní schůzce v září)

Děti s rodiči - zpětná vazba s mateřskou školou

• založí portfolio výtvorů, po dohodě s třídní učitelkou nosí do mateřské školy
  • úkoly a aktivity, které realizují, dokumentují (videozáznamy, fotografie, hlasové nahrávky, kresby, výrobky apod., mohou rodiče posílat na WhatsApp konkrétní třídy)
  • platforma WhatsApp bude používána jen individuálně, nikoliv skupinově

Omlouvání absencí:

• stejně jako v prezenčním vzdělávání
  • dokládání důvodů neúčasti, (na sms, smluvený třídní email, email mateřské školy)
  • učitelka eviduje absence

Učitelky zpracují projekt vycházející z TŘÍDNÍHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU – týdenní činnosti:

• úvod, motivaci a instrukce k jednotlivým úkolům

• připraví úkoly z několika oblastí, (vyprávění pohádky, tvoření vět, logopedické básničky, písničky, modelování, malování, stříhání, kreslení, logické hry, pracovní listy, obrázky apod.)

• v rámci individualizace zajistí individuální přístup s ohledem na schopnosti dětí

• materiály zasílají týdně rodičům prostřednictvím emailu, nebo osobním předáním v mateřské škole

• učitelka vyhodnotí po předání v mateřské škole (pracovní sešity, listy)

Učitelky nadále zapisují do třídní knihy:

• kdy přešla výuka na vzdělávání distančním způsobem
  • kterých dětí se týká (pokud jsou ve třídě mateřské školy zařazeny různě staré děti)
  • jaký vzdělávací obsah byl v daném dnu či týdnu – době distančního vzdělávání
    realizován
  • je nutné evidovat účast dětí na vzdělávání, účast je posuzována přiměřeným způsobem podle zapojení do vzdělávacích aktivit v průběhu týdne - distančního vzdělávání
  • nejsou pevně určené přesné časy distančního vzdělávání

Školní stravování:

• z organizačních a hygienických důvodů je přerušeno